„A magyar hagyomány szerint mindig is a magyar nők voltak a hadfiaink zászlóinak felavatói, szalagkötői: ők voltak a zászlóanyák” (Diószegi György Antal: Zászlótartó hőseink…).
Készül az Összetartozás Zászlaja. A kalondai Pro Kalondiensis Polgári Társulás szervezésében idén Palócföld egyik ismert csücskében ismét az összetartozásra fókuszálnak, és a zászló elkészítéséhez felhívással fordultak a Kárpát – medence asszonyaihoz és lányaihoz.
A kalondai Pro Kalondiensis Polgári Társulás és társszervezetei, valamint a megszámlálhatatlan önkéntes, 2018-ban elkészítette és felavatta a Palóc Határkeresztet az Ipolytarnóc – Kalonda határátkelőhely épülete mellett, majd 2019-ben a Palócok Élőlánca keretén belül már nemcsak a Palócországból érkezőkkel, hanem a csehországi, svédországi diaszpórában élő magyarokkal együtt alkottak egy elszakíthatatlan emberláncot a határon, demonstrálva az összetartozásunkat.
Ebben az évben pedig, annál a határkőnél fognak felállítani egy zászlóoszlopot, amely határkő már száz éve jelzi azt a pontot, ahonnan határfolyóvá lett az Ipoly 1920-ban. Az oszlopra pedig egy zászló kerül majd, az Összetartozás Zászlaja.
Az Összetartozás Zászlaja védnökei:
- Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke
- Kenyeres Oszkár, Hazajáró
- A Három Királyok: Vadkerti Imre, Kovács Koppány és Derzsi György
- Böjte Csaba, ferences rendi szerzetes
- Alapi István, Edda
- Gubík László, Esterházy Akadémia elnöke
Kedves lányok és asszonyok szerte Palócországban, a Kárpát Hazában és a diaszpórában
„Arra kérjük Önöket, hogy vállalják el a zászlóanya szerepét és adományozzanak egy darab fehér szövetanyagot, amelyet majd összevarrunk közösen és ebből áll össze az a hatalmas, közös zászló, amely az említett határkő melletti tíz méter magas zászlórúdon fog lobogni az Ipoly partján.
A szövetanyag lehet egy ing, vagy bármilyen ruhadarab, de egy régi abrosz, vagy egyéb olyan anyag a nagyszülők hagyatékából is akár, amelyhez kötődik egy családi történet vagy emlék.
Minden adományozót megkérünk, hogy pár sorban írja majd le az adományozott anyag történetét. Így tettük ezt a Palóc Határkereszt esetében is. Terveink szerint a kereszt és a zászló adományozóinak így összegyűjtött történetét egy kiadványban összegezzük majd.
A részletekkel hamarosan jelentkezünk, addig is várjuk a jelentkezéséket, a kérdéseket a zaszloanya@gmail.com e-mail címünkre.
Meggyőződésünk, hogy egy olyan zászlót tudunk együtt készíteni és felavatni 2020 augusztusában Kalonda és Ipolytarnóc között, amelyhez több száz édesanya, nagymama, kis- és nagylány szíve, lelke és keze munkája fog hozzájárulni.
Kérjük Önöket, hogy terjesszék a közös zászlónk, az Összetartozás Zászlaja hírét” – áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott felhívásban.