A Szlovákiai Agrárkamara 2024. február 22-ére tüntetést szervez a termelő régiókban. A kamara a tagságával csatlakozik és a készülő tüntetéssel támogatni kívánja a tiltakozó európai gazdákat.
Csak a Rozsnyói járásban több mint 50 helyen kerül sor az utakon figyelemfelkeltés céljából ostromzárra. A járásban működő gazdák járművei feliratokkal lesznek ellátva és a főbb útvonalak mentén fognak állni. Az elszántságukat és erejüket bizonyítva az esemény teljes rögzítésével kívánják felhívni a nyilvánosság figyelmét, amely a google térképen lesz nyomon követhető ITT.
Az esemény 10 órakor veszi kezdetét, és a végén a gazdák a járási székhelyre fognak bevonulni, és 12 órakor tartandó sajtótájékoztatót követően a tüntető gazdák felvonulnak gépeikkel a Rozsnyó – Tornalja útvonalon. Amennyiben a szlovák és európai illetékes vezetők érdektelensége és tétlensége a továbbiakban is fennáll a mezőgazdászok problémáinak megoldása irányában, a jelenlegi figyelemfelkeltő megmozdulást a jövőben is megismétlik.
„A dél-szlovákiai aktív gazdák elégedetlenségének fő oka, hogy amennyiben a törvényi kötelezettségeknek tesznek eleget, nem termelhetnek alapvető nyersanyagokat a polgárok élelmiszerbiztonsága érdekében. Brüsszelben a tisztviselők törvényben írják elő, hogy a gazdálkodók a legtermékenyebb földterületek legalább 4 százalékát ugaroltassák terméketlen területként, amely megműveletlen területek az emberi egészségre veszélyes gyomokkal teli területekké válnak. Ezen gyomok magvai több évtizedig is megőrzik csírázási képességüket a talajban, ráadásul a folyamatosan növekvő és felesleges adminisztráció terheli az aktív gazdákat” – nyilatkozta a tüntetéssel kapcsolatosan Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara elnöke.
Az Európai Bizottság ahelyett, hogy megvédené tagállamai gazdáit az ellenőrizhetetlen termékek behozatalával szemben, megnyitotta az utat az ukrán áruk importjának.
Mindemellett az agrárkamara tagjai sztrájkjukkal arra is fel akarják hívni a figyelmet, hogy a déli települések önkormányzatai Szlovákiában indokolatlanul emelik a földadókat. Némely kataszterekben a gazdáknak 70 – 120 eurós adót róttak ki hektáronként.
A föld, mint alaptermelési eszköz a munkatevékenység végzésére szolgál, és a legtöbb tagállamban ezt tudatosították, így a termőföld és az ingatlan nem adóztatott, amennyiben termelési és élelmiszerellátási tevékenységre szolgál. A törvényalkotó szerveket arra kérjük, hogy szüntessék meg a földekért fizetendő adót, vagy törvényben határozzák meg annak maximális összegét. Továbbá kérjük Richard Takáč mezőgazdasági miniszterünket, hogy személye angazsáltságával a Mezőgazdasági kifizető ügynökség ellenőrzői területének az erősítésével gyorsítsa meg az ellenőrzéseket azon gazdálkodóknál, akik nem kaptak a mai napig semmilyen támogatást. Elsősorban a közép- és kis gazdálkodók küzdenek pénzhiányban, ugyanis terményeik a raktározóknál landolnak kifizetlenül – áll a szerkesztőségünknek megküldött sajtóanyagban.
A Szlovákiai Agrárkamara 2011-ben alakult Dunaszerdahelyen. Tevékenységét elsősorban Szlovákia termő régióiban végzi. Külön regionális kamarák a Dunaszerdahelyi-, Galántai- és a Rimaszombati járásokban létesültek, viszont minden déli járásban számíthatnak a gazdák a kamara képviseletére. Jelenleg a tagságot 642 tagból álló bázis alkotja, amely 778 000 hektáron gazdálkodik.