Augusztus első felében ismét tovább fokozódott az aszály. Az ország nagy részén olyan nagymértékű volt a csapadékhiány, hogy ezt a július végi csapadék sem tudta pótolni – közölte a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) a közösségi oldalán. Az intézet arra figyelmeztetett, hogy a kiadós, hosszú ideig tartó eső hiánya egyes vízfolyások kiszáradásához vezet, főleg az ország déli részében.
Bár július végén nagyobb esőzések voltak, augusztus első felében ismét fokozódott a csapadékhiány – közölte az SHMÚ. Megállapították: az elmúlt napok esőzései csak helyi szinten jelentkeztek, és rövid ideig tartottak. A vízgyűjtő területek vízhozama többnyire csak átmenetileg nőtt meg, és pár napon belül visszaállt a korábbi szintre. Egyes mérőállomásokon az intézet ismét a napi vízhozam rég nem látott csökkenését mérte.
Az SHMÚ szerint a jelenlegi helyzet kialakulásához nemcsak az elmúlt hónapok csapadékhiánya vezetett, hanem több kedvezőtlen körülmény együttese, mint például a tavaszi hóolvadás. Korábban az olvadó hóréteg volt a felszín alatti vizek feltöltésének fő forrása, ami bizonyos mértékig segített ellensúlyozni a száraz nyári hónapokban jelentkező csapadékhiányt. „Ezek a körülmények azonban az elmúlt években megváltoztak” – figyelmeztetett az intézet. Hozzátették: az előző telek aránylag melegek voltak, és nem túl sok hó hullott.
A 32. hét klimatológiai szempontú kiértékelése kapcsán az intézet közölte: a talajszárazság az elmúlt héten rendkívüli módon szétterjedt, főleg a keleti és a délnyugati országrészben. „A Duna menti alföldön, a Szlovák Érchegységben, Gömörben, a Szepességben, Zemplénben, illetve Sáros és Abaúj régióban a legrosszabb a helyzet” – tájékoztattak a meteorológusok. Az extrém szárazság az ország 26 százalékát sújtja.
-tasr-