A Palóc Összefogás jegyében 2013 óta szervezi meg a Tar Lőrincz Baráti Kör Közhasznú Egyesület az eseményt. A rendezvény helyszíneként első alkalommal Felvidéken Ipolyszécsénykére esett a választás, azonban a járványhelyzet sem a tavalyelőtti, sem a tavalyi évben nem tette lehetővé a rendezvény megtartását.
Ennek ellenére a szervezők közleményben adták a nyilvánosság tudtára, hogy az összművészeti fesztivált, amely a palócság kultúrájának sokszínűségét hivatott bemutatni, idén a terveikhez hűen Ipolyszécsénykén kívánják megtartani:
„A Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya, Ipolyszécsényke település és a Tar Lőrinc Baráti Kör Közhasznú Egyesület úgy határozott, hogy az Égiek segítségében bízva 2022. augusztus 5-6-7-én közös szervezésben megrendezzük a VII. Palóc Világtalálkozót. „Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség.” Hiányzik már mindnyájunknak a közösségi lét megélése. Hiányoztok!!! Nagyon!!! Köszönjük a megosztásokat! – áll közleményükben.
Ipolyszécsényke a Besztercebányai kerületben, a Nagykürtösi járásban fekszik. 1243-ban “terra Zelchan” néven említik először. 1332-ben a pápai tizedjegyzékben szerepel Szent Kozma és Damján tiszteletére szentelt temploma és István nevű papja. Kezdetben a Szécsénkey család birtoka, majd a mohácsi csata után Drégely, majd Litva várához tartozott. Később több nemesi család birtoka, a Baloghyaké, majd a 18. század végén a Lipthayaké. Utóbbiak építtették a ma is álló klasszicista kastélyt. 1715-ben kúria és 3 adózó porta volt a faluban. Az 1800-as években főleg mezőgazdasággal, szőlőtermesztéssel foglalkoztak az itt élők.
A trianoni békeszerződésig Hont vármegye Ipolynyéki járásához tartozott. 1938 és 1944 között Magyarország része volt. Nevezetességei: Szent Kozma és Damján tiszteletére szentelt római katolikus temploma a 13. század végén épült. Mellette egykor gyógyvizű forrás tört fel, melyhez messze földről is elzarándokoltak. Mára a forrás vize elapadt. A templomot 1754-ben barokk stílusban építették át. A Lipthay-kastély a 19. század elején épült klasszicista stílusban. Egykor szép angolparkja volt. A plébánia épülete a 19. század elején készült klasszicista stílusban.
Utoljára 2019-ben Bárna községben került sor a palócok eseményére. Nosztalgiázva helyszíni képes beszámolónkat ITT tekinthetik meg a VI. Palóc Világtalálkozóról.