Hagyatékunk a létünk címmel tartottak Lekenyében olyan értékőrző és hagyománymentő programokat 2024. augusztus 17-én, amelynek keretében kenyérszentelésre, az újszülöttek köszöntésére és családi programokra került sor.
„Arra kérünk, hogy adjál nekünk igaz hitet a mindennapi kenyér mellé. Olyan hitet, amely nem engedi, hogy zúgolódjunk a szükség idején. Van úgy életünkben, hogy a kenyér nem nyújt sok örömöt számunkra, mert lelkileg szomorúak és elesettek vagyunk. Ilyenkor nehezen megy le a falat. Ilyenkor valami vagy valaki hiányzik kenyerünk mellől. Légy te Urunk, mindig megterített asztalunk vendége, hogy áldott legyen hajlékunkban a kenyér és a munka, a szeretet és a beszéd, a bőség vagy a szükség. Ezért a hálaadás e szép napján, sokakkal együtt had imádkozzam így: Köszönjük Atyánk a gondviselésről beszélő kenyeret, és taníts, megelégedettnek lennünk életünk minden napján. A te kezedbe helyezzük Atyánk családunk és népünk kenyerét, családunk és népünk szent jövendőjét. Ámen” – hangzott el a kenyérszentelési ünnepi istentiszteleten, ahol igét Nt. Lóczy Tibor, evangélikus lelkész hirdetett.
A kenyér megszentelését követően annak megszelése és szétosztása következett. A kenyérszentelés ideje alatt az eső is elállt, így a program a Hagyományok Háza udvarán folytatódott. Felléptek a helyi gyerekek, majd Takács Ágnes polgármester ünnepi megnyitójára került sor.
„Az önkormányzat munkáját 2008 óta a „Múlton nyugszik a jelen, s azon a jövendő” Széchenyi István jelmondata irányítja, és ennek szellemében kerülnek megrendezésre rendezvényeink is. A múlt az örökségünk – elődjeink szellemi hagyatéka, melyet programjaink segítségével közösségi tudásként próbálunk tovább éltetni községünk lakosaiban és minden kedves résztvevőjében eme rendezvényünknek. Hagyaték a Szent István napjához, azaz augusztus 20-hoz legközelebb lévő időpont, az istentisztelet, az Új Kenyér ünnepe, a hagyományőrző kézműves foglakozás, a gasztronómiai programban főzött hagyományos ételek, de hagyaték a kultúrműsorban elhangzó előadások… Ez a szellemi örökség az alapja jelenkori életünknek, és határozza meg utódaink életét és jövőjét. Utódainkét, akiknek nevét egy-egy levélkén ünnepélyesen évente éppen ezen a rendezvényen helyezzük el Lekenye Község Életfáján” – fogalmazott ünnepi megnyitóbeszédében a falu első embere.
A tavalyi év után, amikor sajnos nem volt újszülött a községben, idén örömmel fogadták a két új jövevényt: „Lekenye jelképes életfája hét éves, és 12 darab levélke található rajta. Azzal a szándékkal hoztuk itt, a Családok háza udvarán létre, hogy erősebbé tegyük vele gyermekeink szülőfalujukhoz való kötődését. Minden év augusztusában itt ünnepeljük meg azokat a gyermekeket, akik az előző év augusztusa óta születtek, Lekenye Község lett az első állandó lakhelyük, és az azóta sem változott meg. Tavaly sajnos nem tudtuk megtartani ezt a programot, mert nem született a faluban egyetlenegy gyermek sem. Örömömre szolgál, hogy idén viszont két levélke is felkerül a fára” – kezdte meg az újszülöttek köszöntését Takács Ágnes.
Az életfa Ősi magyar szimbólum, amely a világ közepén helyezkedik el, és összeköti az eget a földdel. A fa gyökerei a földből táplálkoznak, míg lombja az ég felé törekszik. A településen ezzel a fával szeretnék a gyermekek Lekenyéhez és Tibához való kötődését erősebbé tenni.
„Bárhová is sodorja őket az élet rögös útja, itt itthon vannak. Szeretjük őket, hisz ők a mi reménységeink, megmaradásunk zálogai. Jelképezze hát ez a fa az irántuk való szeretetünket, ragaszkodásunkat” – fejtette ki a polgármester, majd a két család köszöntése zajlott le, amikor is mindkét újszülött ajándékot kapott az ünnepség alkalmából. A táska idén is egy, az önkormányzattól kapott játékot tartalmazott, valamint a Rákóczi Szövetség „Gólyahír“ Újszülött köszöntő Programjának „Az első könyvem“ című babanaplóját.
A nap további részében kötetlenebb programok vették kezdetüket. A színpadon kecsői Rezes Gyula előadásában népdalcsokor csendült fel, majd Faj Karcsival együtt örökzöld dallamokkal szórakoztatták a résztvevőket.
A Lurkó idő keretében gyermek és családi programokkal várta az érdeklődőket a Pro Le-Ti polgári társulás a Kárpát Medencei Családszervezetek Szövetsége támogatásának köszönhetően. Volt arcfestés, fényképsarok, lufihajtogatás, gyermekfoglalkozások, kézműves foglalkozások és sor került a családi versvetélkedőre, valamint a családi csocsóversenyre, amelyet a gyerekek szemmel láthatóan nagyon élveztek.
A rendezvényen természetesen a jó hangulat mellé a frissítőt is biztosították a szervezők, az önkormányzat által 2021-ben létrehozott oktató és gyógyító kertet látogathatták még meg a résztvevők, trambulint és a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával a hagyományőrző alkotó műhelyben különböző foglalkozásokat biztosított az önkormányzat a résztvevőknek. A rendezvény a kora esti órákban a gasztronómiai program kiértékelésével, majd a tomboladíjak kihúzásával folytatódott, és az Özörényi Betyárok fellépésével ért véget.