Elkészült a film, ami a 79 évvel ezelőtt elkövetett robbantás körülményeit tárja fel. A film egy mára feledésbe merült történetről szól, Hancsovszky Béla, a tizenkilenc éves tornaljai magyar fiú rejtélyekkel teli, kalandos életéből, akinek 1945 nyarán élete örökre megváltozott, amikor a csehszlovák csendőrőrs ellen elkövetett merénylet gyanúsítottjává vált.
A tornaljai fiú érdekes történetét bemutató film elnyerte a római Prisma filmfesztivál legjobb dokumentumfilm díját, és októbertől a nagyközönség is megtekintheti. „Nem titkolt célunk volt, hogy Hancsovszky történetét a nemzetközi közönségnek is megmutassuk, a színfalak mögött ezen is dolgozunk.“ – olvasható a film közösségi oldalán, ahol megtekinthető a film előzetese is.
1945. augusztus 8-ra virradóan a tornaljai Vasút utcában található Nemzetbiztonsági Testület épületét felrobbantották. A robbantást Hancsovszky Béla vállalta magára, aki vallomásai szerint az egyre kíméletlenebb jogfosztó magyarellenes intézkedések ellen tiltakozott ily módon. A gyors bírósági eljárás lezárásával golyó általi halálra ítélték. Azonban rejtélyes, filmbe illő módon, 1945. szeptember 25-én megszökött a rimaszombati börtönből, méghozzá magyar fegyencként.
Hancsovszky az egyik legtitokzatosabb személyiség a szlovákiai magyar történelemben, ezért a filmet hosszas kutatómunka előzte meg. Az alkotók a történteket három ország hat levéltárában fellelt, mintegy 500 oldalnyi dokumentum alapján rekonstruálták.
Laczkó Sándor 80 perces filmjében történészek és hazai színészek keltik életre a történetet. A film két főszereplője Hégli Bence és Oszlík Péter, akik mellett feltűnik Gál Tamás, Kiss Szilvia, Culka Ottó, Hostomský Fanni és még sokan mások. A film gyártója a Fórum Kisebbségkutató Intézet, koproducere a Presstige s.r.o., a létrejöttét pedig a Kisebbségi Kulturális Alap és a CEF – Közép-európai Alap is támogatta.
A vetítések időpontjai a hancsovszky.com weboldalon, illetve a közösségi médiában lesznek elérhetőek.