Két év koronavírusos kihagyás 2022. március 15-én újra nagy számban gyűltek össze a rimaszombati magyarok Petőfi Sándor szobránál a Tompa Mihály téren. Ehhez talán hozzájárult kicsit az időjárás is, egész nap szép napos idő volt.
Az ünnepség 17 órától kezdődött, a szervező a Csemadok helyi alapszervezete volt. A rimaszombati cserkészek is támogatták a rendezvényt, ők biztosították a zászlós díszőrséget. Petőfi szobrának tövében először Csank Király Katalin szavalta el saját költeményét, majd a Csemadok vegyes-kórusa adott elő egy nagyon szép és színvonalas műsort.
A megemlékezésen Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke mondta az ünnepi beszédet, melyben kihangsúlyozta a magyar egységet. Elmondta, hogy a szabadságharc óta beszélhetünk egységes modern magyar nemzetről, mely nemcsak a nemességre támaszkodott, hanem a jobbágyokra és a polgárságra is. Azt is kiemelte, hogy nemcsak a magyar jobbágyok szabadultak fel, hanem a szerb, a szlovák és a román jobbágyok is. Továbbá elmondta, hogy a Habsburg-ház által jól ismert és sokat alkalmazott „Oszd meg és uralkodj“ elve sem működött az egységes nemzet ellenében, és a cári orosz katonai segítség nélkül más véget ért volna a harc. Napjainkban ez az egység nem teljesen makulátlan, sokan részesítik előnyben saját érdekeiket. De mindenképpen jó hír, hogy tudunk önzetlenül segítséget nyújtani a bajban lévőknek, mondta utalva az ukrajnai menekültekre.
A beszéd után nagyon sokan helyeztek el koszorút a Petőfi-szobor talapzatánál, politikai és civil szervezetek, a teljesség igénye nélkül: a város vezetése, a Szövetség és a Baráti körök képviselői, a Kerecsen Motoros Egyesület, a cserkészek és az öregcserkészek, az oktatási intézmények és a református egyház képviselői, és természetesen a Csemadok és a Rákóczi Szövetség képviselői.
Nem feledkezhetünk meg a technikai háttér biztosítóiról sem, Mikos Tamásról és Szarvas Lászlóról sem, munkájuknak hála minden úgy működött, ahogy kell.
Köszönjük nekik is és a szervezőknek is, valamint a megjelenteknek a méltó megemlékezést. Igazán jó volt látni, hogy nagyon sok gyermek is ott volt a megemlékezésen, így optimistán nézhetünk a jövő elébe, hogy a későbbi generációkban is tovább él majd a szabadságharc emlékezete.
A megemlékezésről készült képválogatást megtekintheti a Gömörilap Facebook-oldalán.
-csi-/fotó: Gecse Attila