2023. szeptember 19. és 20-ára a Gömör-Kishonti Múzeum a divat és hagyomány jegyében színes és izgalmas programegyüttest készített elő. Molnár-Madarász Melinda divattervező az elmúlt évi „Hagyomány a divatban“ névre hallgató kiállítása után idén vadonatúj, a gömöri minták ihlette kollekciójával tér vissza intézménybe.
Szeptember 19-én (kedden) kerül sor a „Gömöri hagyomány a divatban“ című kiállítás megnyitójára, mégpedig egy divatbemutató formájában, mely együttműködés keretében a Gömör-Kishonti Művelődési Központ új közösségi termében valósul meg. Másnap, szeptember 20-án (szerdán) pedig a Gömör-Kishonti Múzeum termeiben sor kerül a Molnár-Madarász Melinda vezette „A divattervezés alapjai“ névre hallgató képzőművészeti workshopra.
Mindkét rendezvényre az Európai Kulturális Örökség Napjai keretében kerül sor, mikor is bemutatják Gömör-Kishont szellemi kulturális örökségét, a hímzés élő hagyományát. A kiállítás a putnoki Gömöri Népfőiskolai Egyesület, a Hungarikum pályázat – Agrárminisztérium és a new yorki Réka Darida Foundation-nel való együttműködésben valósul meg.
Molnár-Madarász Melinda “Meyke“ a mai modern nő számára készít eredeti és különleges ruhákat és divatkiegészítőket. Célja a magyar hagyomány értékeit megőrizve modern és közérthető öltözékeket alkotni. Divattervezőként kihasználja a magyar népművészet tradicionális elemeinek és motívumainak sokféleségét, melyek az egykori történelmi Magyarország különböző tájairól származnak.
Meyke ruhái a Folktrend divatshow valamennyi hazai és külföldi bemutatóján megjelentek már, kollekciójával pedig Washingtonban, New Yorkban, valamint Berlinben is képviselhette Magyarországot a Hungarian Heritage Festival keretén belül.
Alkotásait már múlt éven megcsodálhatta a nagyközönség a „MEYKE: Hagyomány a divatban“ c. iparművészeti kiállításon, a múzeum kiállítótermében. Most pedig vadonatúj kollekciójával tér vissza hozzánk, melynek darabjait Gömör népi mintái által inspirálva alkotta meg. Ruháiban nem csupán a magyar népi viseletek díszítőművészetét s motívumkincsét veszi át, hanem a régi viseletek felépítését, szerkezetét, értékét is.
A kollekció 14 db ruhából áll, melyek jellegzetessége a visszafogott színvilág, letisztult, nőies formavilág és népi kézművesség. Meyke kollekciója a fehér, kézi csomós hímzés motívumvilágát és a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban fellelt motívumok és viseletek formáit hívatott megmutatni a nagyvilág számára. A kollekció felidézi a gömöri viselet légies többrétegűségét, a „fekete-fehér”, szürkés árnyalatú régi fotókat, és a gömöri fehér, csomós hímzés klasszikus mintakincsét, tisztaságát. A kiállítás a gömöri hímzés és kézimunka hagyományára hívja fel a figyelmet, amely Molnár-Madarász Melinda divattervein mutatkozik meg.
Gömöri hagyomány a divatban
Share.