Az idei évben február 27-én ült össze először a városi képviselő-testület. Az ülés legfontosabb pontja az idei költségvetés megszavazása volt, de nem kevésbé fontos volt a régóta nagy vitákat kavaró volt diákszálló további sorsa is.
A program első pontja a volt diákszálló eladásának megvitatása volt. Ez a téma már nem új keletű, már az előző képviselő-testületet is megosztotta. Viszont az épület állapota egyre romlik, ezért mégis fontolóra kell venni az régi internátus további sorsát, mert az épületet a bejáratok lezárása ellenére a hajléktalanok továbbra is „látogatják”, akik az elmúlt télen is okoztak tűzeseteket. Az épület felhasználásával kapcsolatos ötletek egy része már nem aktuális vagy a lakosok egy részét erősen megosztja. Ezért Halász Attila alpolgármester azt javasolta, hogy a város adja el az épületet, beszédében felsorolt több pozitív példát, amikor a volt városi épületek jó kézbe kerültek. A hosszas vita után a képviselők megszavazták az épület eladásának szándékát. Az eladás pontos körülményeit szabályozó határozatot, amely alapján a város ki tudja írni kereskedelmi versenytárgyalást, a következő ülésen tárgyalják meg majd a képviselők.
A következő téma a 2024-es városi költségvetés volt, amely szintén sok vitát váltott ki. A tervezett költségvetés 27 611 954 eurós bevétellel számol, míg a tervezett kiadás eléri a 27 604 295 eurót. Az éves mérleg pozitív, 7659 euró. A volt diákszálló eladásával 800 000 eurós bevételt tervez a költségvetés, amelyből több kisebb beruházást és rekonstrukciót tervezett a város vezetése, de a képviselők Gulik képviselő javaslatára a tervezett bevételből inkább a Szabatkapusztáról kivezető utat szeretnék kibővíteni, kiszélesíteni, illetve a ravatalozót tervezik rendbehozni. A képviselők a módosítás után megszavazták az idei költségvetést.
Cziprusz Zoltán javaslatára a városi Alapszabályzatban egy kis módosítást hajtottak végre a Városdíjakat illetően, idén már az ülésen jelenlévő képviselők 3/5-ének kell megszavaznia a Városdíjak leendő tulajdonosát és nem a képviselő-testület teljes létszámához képest 3/5-nek. Tehát ha szavazáskor 15 képviselő van jelen, akkor minimum 9 főnek kell megszavaznia az adott jelöltet, hogy megkapja a Városdíjat, nem pedig minimum tizenkettőnek (a 21-ből), mint eddig.
A képviselő-testület jóváhagyta a városfejlesztési osztály által kidolgozott stratégiai programot, melynek hivatalos megnevezése Rimaszombat város gazdasági és szociális fejlesztésének programja a 2024-2030-ig terjedő időszakra. A közel száz oldalas fő programnak több mint százoldalnyi melléklete is van analitikai és térképeket tartalmazó részekkel. Ez a stratégiai dokumentum felhasználható például európai uniós támogatások megpályázásánál is. A dokumentum elérhető a városi honlapon is.
A városi temetővel kapcsolatban is dönteniük kellett a képviselőknek. A tavalyi évben anyagi veszteséget könyvelhetett el a Városi Közterület-fenntartó Vállalat a temető üzemeltetése során, mivel a különféle szolgáltatások árai már 2019/2020-óta nem változtak. Miután tanulmányozták a környékbeli temetői szolgáltatások árát, több helyi temetői szolgáltatás árát is emelték, de csak mérsékelt módon. Például a sírhely bérlése 25 évre 120 euróról 150 euróra emelkedett, urnahely bérléséért 10 évre 36 euró helyett 50 eurót kell fizetni, a hűtőhely bérlése három napra 18 euróról 30 euróra emelkedett, valamint minden további napért hat eurót kell fizetni. A hagyományos sírok kiásása is drágult, a 170 centiméter mély sír kiásása és betemetése 145,20 euróról 180 euróra emelkedett, ugyanez 220 centiméteres sír esetében 240 euró (170,40 euró helyett).
Gömöri Hírlap, -csi-
Jóváhagyták Rimaszombat 2024-es költségvetését
Share.