Évtizedekig nem történt annyi újdonság Balogfalán, mint az elmúlt hónapokban. Júniusban Szabó Gábor megbízott polgármesterként váltotta a 26 évig regnáló Csörnök Györgyöt, s szeptembertől új igazgatónő, Plencner Végh Barbara váltja a nyugdíjba vonult Bozó Erikát, aki 1996 óta tanított a balogfali alapiskolában, s annak kereken húsz évig volt az igazgatónője. Egyedül az óvodában nem történt változás, annak élén maradt Mihályi Zsuzsa.
Nemrég beszámoltunk arról, hogy jó tíz évvel a történtek után (kamerarendszer-botrány) távozni kényszerült a falu éléről Csörnök György, aki 1998 óta irányította a falut, s az egyik legtapasztaltabb polgármesternek számított a régióban. A helyét júniusban helyettese, Szabó Gábor vette át. A polgármester egyik utolsó lépéseként kiírta a pályázatot az iskola és az óvoda igazgatói posztjára, hiszen mindkét eddigi igazgatónő mandátuma lejárt, ráadásul az iskola vezetője, Bozó Erika nyugdíjba ment, s jelezte, már nem szeretné folytatni. Említsük meg, hogy az idei országos felvidéki tanévnyitón, Nádszegen ő is átvehette a magyar belügyminiszter, Pintér Sándor által odaítélt Pedagógus Szolgálati Emlékérmet.
A pályázatot a két posztra júniusban kiírták, de kiderült, az iskolai pályázat nem felel meg mindenben az aktuális törvényi előírásoknak, s azt meg kellett ismételni. Az óvoda élén nem történt változás, Mihályi Zsuzsa maradt az óvoda élén, aki 17 óvodással kezdi az évet. Közülük csak négy fiú van, hatan először lépték át az óvoda küszöbét, míg hatan ebben a tanévben végeznek, s lesznek iskolások. Több apró változás történt az óvoda udvarán, amely új kerítést kapott, s ha nem jön közbe semmi, a homokozó fölé is tető kerül majd a közeljövőben.
A megismételt iskolai igazgatói pályázatra hárman jelentkeztek, a posztot végül az iskolatanács döntése alapján a Rimaszombatban élő, de détéri és vecseklői gyökerekkel rendelkező Plencner Végh Barbara nyerte el, akinek neve nem ismeretlen a régióban, hisz marketingmenedzserként, műsorvezetőként, a Via Nova ICS aktivistájaként is aktivizálta magát, sőt újságíróként is ténykedett. Besztercebányán végezte egyetemei tanulmányait a Bél Mátyás Egyetemen tolmács-fordító szakon, később megszerezte a pedagógiai minimumot és a kisdoktori címet is. Sokáig nem készült pedagógusnak, de jött egy váratlan lehetőség, a rimaszombati Dúsa úti Magyar Tannyelvű Alapiskola akkori igazgató-helyettese, Csank Katalin hívta, miután osztaniuk kellett a szlovák és angol nyelv oktatását. Négy évet töltött az ún. Feketevárosban, innen Gesztetére került, ahol elmondása szerint remek kis csapatba került. Közben férjhez ment és született egy kisfia is, s bár nagyon jól érezte magát Gesztetében, az álma az volt, hogy egy közösséget irányítson, ha kisebb létszámút is. Így pályázta meg a balogfalai iskolát, s nagy izgalommal lépte át az iskola kapuját, ahol gyakorlatilag senkit se ismert.
Mire átvette az iskola vezetését, az iskola közvetlen környezete is megújult, több fát megritkítottak, s kivágták az épületek előtt álló, kiöregedett tujafákat is, így az udvar sokkal szellősebb lett. 31 diákkal kezdték az új tanévet, amelyekből tizenegyen most lépték át először az iskola kapuit. Közülük heten a szomszédos faluból, Korlátról jöttek, ahol már se iskola, se óvoda nem működik. Az iskolának négy alkalmazottja van (két tanítónő, mellette Zöld Beáta, egy nevelőnő, Végh Judit s egy takarítónő, Molnár Tímea), valamint együttműködnek a Heuréka oktatási központtal is, amelynek keretén belül színjátszó kör működik már évek óta az iskolában Illés Lídia vezetésével.
Plencner Végh Barbara egyik fontos feladatának tartja, hogy mielőbb alkalmazkodjanak a 2026/27-es tanévtől bevezetendő új oktatási reformhoz, amelynek lényege, hogy az alsó tagozatot kibővítik az ötödik osztállyal is, így az ötödikesek is helyben folytathatják a tanulmányaikat. Ez tanerő bővítéssel is jár, s mivel a technikai feltételek adottak, nagyon szeretné, ha már a következő tanévtől bevezethetnék az új rendszert, s egy új pedagógus felvétele mellett akár egy asszisztenssel is tudna bővülni az iskola alkalmazottjainak a létszáma. Plencner Végh Barbarától megtudom, hogy a kötelező alapok elsajátítása mellett fontosnak tartja, hogy kiaknázzák minden egyes diák sajátos képességeit, s ezek fejlesztésére helyezzék a hangsúlyt. Nagyon szeretné, ha minél több versenybe (legyen az képzőművészeti, szavalóverseny) neveznének be, amelyekkel az iskola és a község hírnevét is öregbíthetik majd. Reménykedik benne, hogy remek lesz a kapcsolat az óvodával is, az ősszel újdonságként egy közös újság kiadására is készülnek, s ahogy eddig is, szeretnének minél több falusi rendezvénybe bekapcsolódni.
Fontosnak tartja a regionális öntudatra való nevelést is, hogy az iskola diákjai megismerjék a falu és a környék múltját, de a szépségeit is, s innen elkerülve is büszkék legyenek a szülőföldjükre. Évtizedek óta példásan vezetik az iskola krónikáját, s tavasszal Ádám Zita kezdeményezésére örökbe fogadták az iskola egykori igazgatójának, Pongrácz Istvánnak a sírját. De az egyik iskolai épület nyílászárói is sürgősen cserére szorulnak, ahogy hiányzik a zebra is az épület előtti forgalmas országútról – sorolja a feladatokat az új igazgatónő, akinek elsődleges célja, élményközpontú iskolát létrehozni, ahol az ide járó nebulók komfortosan érezhetik magukat, s játszva elsajátítják az alapokat, s ahol felfedezik az egyéni képességeiket.
Juhász Dósa János