November közepére véget ért az őszi gabonafélék vetése a rozsnyói járásban. A tavalyi évtől eltérően idén kedvezett az időjárás a munkálatok elvégzéséhez. A nyári betakarítás végeztével zökkenőmentesen tudták a gazdák elkezdeni a talaj előkészítést az őszi vetésű kultúrák elé.
„Elsőként a repce került a földbe 122 hektáron. Szeptemberben sikeresen el lett vetve az őszi takarmány, ill. sörárpa is, összesen mintegy 120 hektáron. Szeptember közepétől egészen október végéig húzódott el az őszi búza vetése. Ebből a leggyakrabban termesztett növényből több, mint 1500 hektárnyit vetettek a járásban feltérképezett területen a gazdák. Kisebb mértékben termesztenek a régióban tritikálét, rozst és tönkölybúzát, amely növények mind-mind 100 hektár alatti területet foglalnak el. Egyre jobban kezd elterjedni régiónkban is az őszi mák termesztése, idén 22 hektárnyit vetettek belőle a gazdák” – tudtuk meg Zagiba Tamás, mérnöktől, aki falugazdász tevékenységét 2021 szeptemberétől végzi a Rozsnyói és Nagyrőcei járás gazdálkodói körében.
A falugazdász hálózat a déli járásokban gyakorlatilag mindenhol bővült. A Kassai és Rimaszombati járásban is már 2 – 2 falugazdász dolgozik. A bővítésre részben a hely specifikusságától és az adott régió nagyságától, ill. a gazdák számától függően zajlik a folyamat.
„Szükséges volt a bővítés, mivel sok gazda van a térségben, akikkel már együtt dolgozunk, de akadnak, akik még nem tudnak erről a szolgáltatásról vagy még bizalmatlanok. Azáltal, hogy bővült a lefedettség hatékonyabban tudjuk a kapcsolatokat kiépíteni a gazdákkal. Sajnos ezt megnehezítette az elmúlt 1-1,5 év járványhelyzete is, és a köztudatban a gazdákon kívül nemigazán terjedt el ennek a szolgáltatásnak a híre“ – nyilatkozta megkeresésünkre Burkus Imre, falugazdász, aki kérdésünkre miszerint miben mutatkozott meg az eltelt három év alatt, hogy szükség van erre a szolgáltatásra, elmagyarázta:
„A falugazdász feladatkör teljes mértékben egyedi és hiánypótló, szlovák nyelven is ritka az ehhez hasonló, magyar nyelven pedig egyedüli, hogy anyanyelvükön kaphatnak a gazdák naprakész információkat a mezőgazdaság területéről. Leginkább abban mutatkozik meg a szolgáltatásunk szükségessége, hogy akinek már segítettünk azóta újra és újra felkeres más mezőgazdaságon belüli témákkal. Ez a legjobb és legkézzelfoghatóbb referencia. Persze van még hova fejlődni, de úgy gondolom, jó úton járunk” – fejtette ki.
A Rozsnyói és Nagyrőcei járás 104 településből 48 magyarok által lakott, amelyekben 41 816 ha mezőgazdasági földterületen gazdálkodnak. Ezek feltérképezését, és a gazdák tanácsadását látja el immár Burkus Imre mérnök mellett, Zagiba Tamás mérnök is falugazdászként. A két fiatalember több, mint 13 ezer hektár feltérképezett mezőgazdasági területen nyújt díjmentes tanácsadást több mint 60, javarészt magyar gazdának.
A jólészi Zagiba Tamás, aki egyetemi tanulmányait a nyitrai Szlovák Mezőgazdasági Egyetemen végezte decembertől fog irodát működtetni a Zagiba Oil s.r.o. cég épületében, a Berzéte Bak-puszta Gemerská 589 (049 51 Brzotín-Bak) cím alatt.
A mezőgazdasággal gyerekkora óta szoros a kapcsolata. A nagyszülei háztáji gazdaság keretein belül már 50 éve gazdálkodnak.
„Egyetemi tanulmányaim utolsó évében, 2020-ban őstermelőként vállalkozást indítottam és fiatal gazdaként teljesen átvettem a gazdaság irányítását. Mivel nem régen nyitottam önálló mezőgazdasági vállalkozást, látom, hogy milyen szakmai segítségre, eligazításra van szüksége egy kezdő, ill. fiatal gazdálkodónak. Vállalkozásom elindításakor jómagam is többször igénybe vettem a helyi falugazdász segítségét és nagyon pozitívan értékelem a falugazdászok tevékenységét. Fontosnak tartom a gazdák segítését a munkájukkal kapcsolatos gondok megoldásában. Véleményem szerint kiemelkedő jelentősége van annak, hogy a helybéli magyar gazdák anyanyelvükön kapjanak tájékoztatást és mindig naprakész információkat a jogi és szakmai kérdésekben, ill. a pályázati lehetőségek terén is. Falugazdászként lehetőségem nyílik a saját ismereteim bővítése mellett segíteni a gazdatársaim munkáját is. Fogadóórákat minden csütörtökön 8 és 16 óra között tartok majd, előzetes egyeztetés alapján pedig a hét bármely napján. Az előzetes egyeztetést az alábbi elérhetőségeken: 0910 116 216, zagibatamas@gmail.com, minden esetben ajánlom, mivel számtalanszor mi látogatunk ki a gazdákhoz” – hívta fel figyelmünket Zagiba.
Minden falugazdásznak az agrárágazaton belül különböző szakterülete van, bizonyos témakörökben otthonosabban mozog egyik a másiknál.
Burkus Imre elmondása szerint az eltelt három év alatt a területalapú támogatások beadása, rajzolása mellett pályázatírásban is tevékenykedett. „Segítek törzskönyv vegyszer-trágyanapló vezetésében is. A területek átmérésére használt GPS eszközünkkel való szolgáltatást is egyre több gazdálkodó veszi igénybe. Ugyanúgy fiatal vagy kezdő mezőgazdászoknak is segítettem, hiszen induláskor sok problémával találkoznak. A különböző régió falugazdászai eddig is összedolgoztak, kiegészítették egymást. Célunk, hogy a jövőben egy erős összetartó gazdaközösség jöhessen létre a régióban. Ehhez véleményem szerint több személyes találkozásra lenne szükség rendezvények, képzések, tanulmányutak formájában, reménykedünk hogy a jelenlegi helyzet változik és ezt majd lehetővé teszi“ – nyilatkozta Burkus Imre, aki a rozsnyói Rákóczi Magyar Házban székel, és a 0918 383 565 vagy imiburkus@gmail.com elérhetőségeken áll az érdeklődők rendelkezésére.