A Környezetvédelmi Minisztérium a Kassai Járási Hivatalt sürgeti a Sajó folyó övezetében a rendkívüli helyzet kihirdetésére – adta közzé a minisztérium sajtóosztálya. A közlemény szerint írásban fordultak a Kassai Járási Hivatalhoz, hogy feladatkörükkel élve rendkívüli helyzetet hirdessenek.
A reszort szerint a rendkívüli helyzet kihirdetése meggyorsítaná és egyszerűbbé tenné a Gazdasági Minisztérium és a bányászati mentők számára is a munkálatokat, amely szerveket a szennyeződés felszámolásával bízott meg a Környezetvédelmi Minisztérium.
„A két héttel ezelőtt készült vízmintákból kiderül (amelyet a Szlovák Vízművek szakemberei végeztek el), hogy a bánya közvetlen közelében némely mutató határértéke még mindig magasabb. Azonban a magyarországi határ közelében az elszíneződés ellenére a mutatók megfelelőek. A határnál a vízben a mangán 0,37 mg/l értéket mutatott, a 0,3 mg/l átlaghoz képest” – adta közzé a minisztérium sajtóosztálya.
A sajtóközleményben arra is kitértek, hogy május 4-én a kormány 200 ezer eurót hagyott jóvá a Gazdasági Minisztériumnak a szükséges intézkedések végrehajtására. A Környezetvédelmi Minisztérium célja, hogy visszaállítsa a folyó vizének minőségét a Sajóban. „Ehhez mindegyik szerve a reszortnak segítséget nyújt, mint ahogy a Rozsnyói Járási Hivatal is” – tette hozzá a reszort.
A Sajó folyó még február közepén színeződött vörösre az egykori Siderit bányavállalat területén található vasércbányából kiömlő bányavíz miatt, amely 2008-ig működött a rozsnyói járásbeli Alsósajó községben. Az Ércbányák állami vállalat szerint a cég a kitermelés befejezése után nem teljesítette a kötelezettségeit, a legfontosabb intézkedéseket ezért 2012-ben az állami vállalat tette meg. Elutasították azokat a vádakat, hogy nem végezték el kötelezettségüket, valamint a folyó szennyezettségének ügyében feljelentést tettek.
A Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) által végzett vízvizsgálat megerősítette, hogy a Sajó szlovákiai szakaszán a víz vastartalma tizenkétszeresen meghaladta, a felszíni vizekben 2 milligramm per literben meghatározott határértéket, továbbá a vízben más fémek – főként a mangán és a nikkel – értékei is magasabbak a megengedettnél. A minta megemelkedett mangánt, szulfátokat és arzént is tartalmazott. További vizsgálatok azt bizonyították, hogy az ivóvíz minőségére nincs hatással a Sajó szennyezettsége.
A kialakult helyzetet a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet is oldja, amely szerv azon a véleményen van, hogy technológia sort kellene felépíteni a kiömlő víz tisztítására. A bánya területét áprilisban a bányászati mentőszolgálat azzal a céllal vizsgálta meg, hogy kiderüljön, el lehet-e terelni a kifolyó vizet.
A kialakult helyzetre Magyarország is Szlovákiától várja a megoldást és az együttműködést – jelentette ki Orbán Balázs államtitkár kedden, egy parlamenti interpelláció során.