A Nyitott parkok és kertek hétvégéje alkalmával a betléri kastélyban nem mindennapi előadásra és az Andrássy család által az utókor számára fennmaradt növénygyűjtemény bemutatására került sor június 2-án.
Az érdeklődőket Veronika Straková, a múzeum munkatársa üdvözölte, mint ahogy az előadókat is. A növénygyűjteményt Pavol Mártonfi, a Kassai Botanikus Kert vezetője, a feltárási munkákat és a feltárás folyamán a herbáriumhoz használt papírok beazonosítási folyamatát Matúš Molnár, a múzeum munkatársa ismertette.
Az Andrássy család növénygyűjteménye hosszú ideig elrejtve „feküdt”. Feltárásának kezdete 2018-ra vezethető vissza, amikor a múzeum Pavol Mártonfit értesítette annak meglétéről. Egy évvel később a szakember látogatást tett Betlérben, és kezdetét vette az együttműködés, amelyet a járványhelyzet bár megnehezített, de nem állított meg. Sor került a gyűjtemény elektronizálására és feltárására.


Az Andrássyak által ránk hagyott gyűjtemény 54 kötetet tartalmaz, amelyeket három kategóriába sorolt be a szakember: a betléri park növényei 1809-ben, a környékbeli növények gyűjteményei és világherbárium.
Az előadásban kategóriánként ismerhették meg a résztvevők a gyűjteményeket, azok lehetséges keletkezését, tartalmát, a betléri park és környékének egykori növényvilágát. Az előadók a családtagok közül eme vonatkozásban Andrássy Leopoldot emelték ki, aki a kastélyt körbe ölelő angolpark, valamint a kastélyban található egyedi könyvtár alapítója volt.


Az ő hatására összesen több mint 4 200 növény maradt fenn az utókor számára. Mindegyik fennmaradt kötet és növény azonban részletes elemzést és feltárást igényel még, hiszen sok nyitott kérdés maradt és merült fel a kutatás során. Némely gyűjtemények károsultak is, ami szintén nehezíti feltárásukat, pontos beazonosításukat. Az előadás során az elsődleges információkat osztották meg a nagyközönséggel az előadók, amelyből kiderült, hogy egykor szakemberek végezték a herbárium megalkotását, amelyről a szakszerű elnevezésük és elhelyezésük is tanúskodik.

