A Szlovákiai Magyar Pedagógusok XXVIII. Országos Találkozóját április 15. és 16-án tartják Rozsnyón. A rendezvény keretében idén is kiosztásra kerültek a díjak. A Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat PaeDr. Stredl Terézia, Phd., a Selye János Egyetem Református Teológiai Karának docense vette át.
Az ünnepi találkozót Papp Viktória, pedagógus nyitotta meg szavalatával, majd a jelenlévők köszöntése és üdvözlése, majd megnyitója következett.
„Mindannyiukat megkülönböztetett tisztelettel és szeretettel üdvözlöm a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Országos Találkozóján, a gömöri tájegység gazdag múlttal rendelkező, festői városának, Rozsnyónak szívében. 28. alkalommal gyűlik össze a Városháza dísztermében a szlovákiai magyar pedagógustársadalom színe-java a Kárpát-medence egyik legrégibb hagyománnyal bíró szakmai rendezvényén, hogy válaszokat keressen a kérdésre: hogyan tovább? Ehhez hívtuk segítségül neves szakemberek tudását, tapasztalatát, mert hisszük, hogy az együtt gondolkodás, a megoldások közös keresése, a már meglévő jó ötletek, gyakorlatok megosztása tovább lendít, eredményre vezet” – köszöntötte a meghívottakat és jelenlévőket Hack László, a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség /SZMPSZ/ alelnöke.



A két napos szakmai konferenciát többek közt Balogh Csaba, Magyarország pozsonyi nagykövete is megtisztelte jelenlétével. A jelenlévőket Michal Domik, Rozsnyó város polgármestere üdvözölte, aki megköszönte a pedagógusok bizalmát, és örömét fejezte ki, hogy ismét otthont adhatnak a rendezvénynek.
Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke megnyitó beszédében kiemelte:
„Az idei találkozónk jelmondata a Cselekvő közösségek, innovatív iskolák magasra tekint, hiszen látókörébe vonja a cselekvő közösségi élet egyre fontosabbá váló újraéledését, és a megújulás, a változások lehetőségeinek tárházát is. Ilyen közösségi erőtér lehet az iskola is. Az iskola ugyanis a család után a legfontosabb színtér a gyermek életében. Az iskola nem csak az ismeretszerzés helye, hanem közösségi tér is, amely sokféle módon, célzottan vagy akaratlanul, de mélyen bevési az ott tanuló gyermekek személyiségébe egy bizonyos értékvilág alapjait, ugyanúgy, mint a templom, a kultúrház vagy a sportpálya.
Jelmondatunk másik fele az innovációról szól. A megújulás korparancs. Megújulni, a régit magunk mögött hagyni és újra cserélni viszont nem könnyű, főleg a hivatását több évtizede gyakorló pedagógusnak. A tanulók viszont, akik a netgeneráció tagjai, már igénylik az innovatív elemeket, hiszen a technológiai fejlődés rohamlépteit jobban tudják követni, és a jövő influenszerei is az ajtón kopogtatnak. Az innováció nem csak eszközfejlesztést jelent, hanem stratégiát is. Az idei program középpontjába ezért az intézményi innovációt helyeztük. Ide tartozik minden olyan pedagógiai, szervezeti, vezetési változtatás, amely előrelépést, haladást, optimalizálást eredményez“ – mondta a szervezet elnöke.
A köszöntők sorát Petőcz Kálmán, a Szlovák Köztársaság Oktatási, Tudományos, Kutatási és Sportminisztériuma Kisebbségi Fejlesztési Főosztály vezérigazgatója zárta, majd Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója nyitotta meg a plenáris előadásokat.



A délután folyamán a szekcióülésekre került sor, amelyek keretében idén az intézményfejlesztés jó gyakorlatai kerültek bemutatásra. Többek között az intézményi célok és a tanulás – tanítás megújítása, az eredményes tanulást támogató tanulási környezetek, szervezetfejlesztés, a tanuló iskola és az egyéni és közösségi tanulás, intézményi tudásbővítés témák lettek körbejárva.
Az este hagyományosan kultúrműsor kíséretében átadásra kerültek a Szlovákiai Magyar Pedagógus Szövetség díjai, amely a felvidéki pedagógusok által sok esetben egy élet munkájának és hivatásuknak legmagasabb szintű elismerése.



Az idei díjazottak közt, több neves és ismert pedagógus neve található:
Felvidéki Magyar Pedagósus Díj: PaedDr. Strédl Terézia, PhD.
Pedagógus életpálya díj: Fehér István, a Kováts József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Bátorkeszi
Pedagógus életpálya díj: Mgr. Szakszon Anna, Alapiskola, Bély és Ing. Majer Péter – posztumusz, Eötvös Utcai Alapiskola, Komárom
A tehetségek felkarolásáért és gondozásáért díj: Ing. Mészáros Magdaléna, Janiga József Művészeti Alapiskola, Nagymegyer, Szcsuka Edit, Dénes György Alapiskola, Pelsőc és Mgr. Varga Lia, Mocsáry Lajos Alapiskola, Fülek


Kiváló módszertani, nevelési, szakmai és tudományos eredményekért díj: Patus János, Építőipari Szakközépiskola, Ógyalla és Mgr. Matus Mónika, Szenczi Molnár Albert Alapiskola, Szenc
A szlovákiai magyar nyelvű oktatást támogató tevékenységért díj: dr. habil. PaedDr. Horváth Kinga, PhD., Selye János Egyetem Tanárképző Kar, Komárom és Igazgyöngy Alapítvány és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Berettyóújfalu
Óvodapedagógusok részére, kiváló módszertani és nevelési eredményekért díj: Bc. Vörös Bathó Éva, Tulipán Óvoda, Komárom és Bíró Zsuzsanna, Tárnoki Óvoda
A díjazott pedagógusok a Pedagógusszövetség emléklapja mellett Darázs Rozália szobrászművész bronz kisplasztikájának tulajdonosaivá váltak.

A rendezvény hagyományosan pódiumbeszélgetéssel és Czabán Samu szobrának megkoszorúzásával zárul.