Két gömöri győzelem is született a berzétei díjugrató lovasversenyen

Négy kategóriában zajlott a díjugrató lovasverseny Berzétén, amelyet huszonnegyedik alkalommal szervezték meg július 13-án. Összesen tizenöt Kelet és Közép – szlovákiai lovasklubból nyolcvan versenyző vett részt az idei megmérettetésen.

„Keleten a kis versenyek kivesztek, és mi szeretnénk, hogy itt is legyenek kisversenyek a gyerekek részére, hogy tudjanak gyakorolni, tanulni és fejlődni. Mindenki a jó pályát keresi, mert drágák a lovak, de haszon nélkül is megszervezzük a rendezvényt évről – évre, mert van rá igény, és a versenyzők mindig visszatérnek. A mai napon elmondhatom, hogy kategóriánként mintegy húsz versenyző fog megmérkőzni, egyedül a legnagyobb kategóriában vannak kevesebben. A verseny vége érdekes lesz, mert addig versenyeznek, amíg két ló hibátlant megy” – nyilatkozta a Gömörlapnak Králik Tamás, a Lovasudvar lótenyésztéséért felelős vezetője.

Hagyományosan a Lovak és az emberek polgári társulás szervezésében, július első felében a berzétei lovasudvar a lovas versenyeké volt, ahol a lórajongók ismét találkozhattak. A tizenegy órakor kezdődő rendezvényen az első kategóriában 90 cm-ig, a másodikban Z 100 cm-ig, még a harmadikban a ZL 110 cmi-ig mérkőztek meg a versenyzők. A versenyt az L 12 cmi-ig ugratás zárta, amely kategória győztese Berzéte Község díját vihette haza.

„Tulajdonképpen a kezdő gyerekek és kezdő lovak kapnak nálunk lehetőséget a versenyzésre, hiszen minden kezdet nehéz. Nekünk is a kezdetek nagyon nehezek voltak. Nem voltak meg a feltételek és az eszközök a verseny megszervezéséhez. Azóta sokat fejlődtünk, de mi csak kis versenyeztetőknek számítunk a mai napig, és a versenyeket a szponzorok és Berzéte Község segítsége nélkül nem is tudnánk lebonyolítani, mivel egyre szigorúbbak a szabályok és egyre több vele a kiadás. Azonban egy valamiben másak vagyunk, mint a nagyok, akár a pozsonyi vagy kassai versenyszervezők. A versenypályák szinte kivétele nélkül homokos pályák. Nekünk a gyakorlópálya az, de a versenypálya füves. A füves pályák nagyon sok odafigyelést és törődést igényelnek. Például nem lehet a pálya túl kemény. Száraz idő esetén a pályát sokat kell öntözni, mivel a magas ugratásnál, amely magasság lehet akár 160 cm is, elengedhetetlen a jó talaj, nehogy a lovak megerőltessék a lábukat. Ezért itt nálunk a kevésbé gyakorlott versenyzők vagy a kezdő versenyzők kapnak lehetőséget, hogy kipróbálják magukat, és megtudják mennyire alkalmasak a nagyszabású versenyekbe bekapcsolódni” – tudtuk meg a Lovak és az emberek polgári társulás alelnökétől, Csernok Évától.

Az idei verseny nyertesei közt két gömöri győzelem is született. Az első versenykategóriában, 90cm ugratás, Vanesa Salaiová, a rimaszombati KPKRJ klub tagja, a Z 100 cm ugratás versenykategóriában Katarína Halušková, a kassai TJ Slavia UVLF klub, a harmadikban, a ZL 110 cm ugratás, Marianna Antalíková nyerte a losoncnagyfalui (Veľká Ves) Rancsról, és a negyedig, az L 120 cm ugratás versenykategóriában a rozsnyói a JK Gemgal kft. képviseletében Robert Spokovič lett az első helyezett.

Szakall Barnabás, a szervező polgári társulás elnöke, egykori versenyző kezdeményezte több mint húsz évvel ezelőtt a díjugrató lovas versenyek megszervezését. Az 1996-tól Berzétén működő lovasudvarban a díjugrató lóversenyeken kívül május elején a Birkanapokon és egész nyáron lovastáborokon való részvételt is nyújt.