Rozsnyó partnerként kapcsolódott be abba a nemzetközi programba, amelynek keretében a résztvevők megosztották egymással jó gyakorlataikat és tapasztalataikat, amelyeket a jelenlévő 10 ország delegációja is hasznosíthat majd saját országában.
Rozsnyó városa a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat partnereként tavaly csatlakozott egy, az Európai Unió Európa a polgárokért program – Testvérvárosi program 11 országból való résztvevő települést, megyét tartalmazó projektjéhez.
A projekt elnevezés, a Bridge – magyarul Híd – egy szimbolikus elnevezés. A projektben résztvevő partnerek mind szomszédos régiók/megyék/települések, akik a határ menti kapcsolataikat és együttműködést szeretnék tovább erősíteni transzregionális és uniós szinten az európai „polgárság”, a közös értékek és a társadalmi szolidaritás előmozdítása útján.

A Híd projekt fő pályázója, megvalósítója, koordinátora és támogatója a portugál Vila Nova de Cerveira önkormányzata, amelyben 11 országból 11 partner vesz részt, akik azonos földrajzi adottságokkal rendelkező partnerpárosok, így párban tekintve öt pár szomszédos ország alkotja a projekt résztvevőit: Portugália – Spanyolország, Bulgária – Szerbia, Szlovénia – Olaszország, Litvánia – Lettország, Magyarország – Szlovákia, valamint Ciprus.
E földrajzi elosztás alapján a konzorciumi tagok mind ugyanazért a célért dolgoznak: a határokon átnyúló állampolgárság és a határokon átnyúló társadalmi kohézió erősítéséért.
A pályázat kertében idén március 23-án került sor a szlovák – magyar partnerpáros területén megvalósuló szakmai találkozóra és a régió megismerésére. Rozsnyó képviseletében 13 fő vehetett részt a Bükkábrányban megtartott találkozón és szakmai konferencián, ahol a határmenti együttműködések témában hangzottak el előadások, majd a 10 országból érkezett képviselők másnap Rozsnyóra látogattak el és ismerkedtek meg a város történelmével, szépségeivel.

A projekt időtartama 24 hónap, mely során a partnerek elemzik az esetleges idegengyűlölet okait és megpróbálják megfogalmazni a lehetséges megoldásokat annak érdekében, hogy az EU határokon átnyúló régiói a saját eszközeikkel erősíthessék meg az európai polgárság érzését.
A megoldást a tájékozatlanság elleni küzdelem eszközei jelenthetik, mint például a médiatudatosság erősítése. A BRIDGE projekt ezen felül egy strukturált együttműködést kíván kialakítani azon országok között, amelyek együtt dolgoznak a közös célok elérése érdekében, tiszteletben tartva a Program célkitűzéseit és prioritásait. Minden nemzetközi találkozó kiemelt figyelmet fordít a szolidaritás, az idegengyűlölet, az EU jövője és a határ menti együttműködés témaköreire.
