Lekenye Község első írásos emlékének 780. évfordulója alkalmából tartottak ünnepséget a Felső – gömöri kisközségben. A település a 12. században keletkezett. Első írásos említése IV. Béla adománylevelében Lokuna alakban történik.
Az eseményen ez alkalomból emlékművet lepleztek le, időkapuszlát helyeztek el, és Szoborparkot adtak át. Takács Ánges polgármester nyitotta meg a rendezvényt, aki kiemelte, hogy 780 év olyan mérföldkő egy település életében, melynél egy kicsit meg kell állni és visszaemlékezni: „Lekenye Község Önkormányzata a múlt tisztelete céljával rendez az utóbbi 30 évben emlékünnepségeket egy-egy jelentős évforduló alkalmából. Az első írásos emlékünk 780. évfordulóján újabb emlékjeleket hagyunk az utókornak itt, ebben a parkban. Az első, egy kis emlékmű, fő motívuma a község címere, amelynek grafikája a település eredeti pecsétjének 1636-ból származó viaszlenyomata alapján készült.

A második emlékjel, amelyet ma behelyezünk az emlékmű belsejébe, egy időkapszula, azaz üzenet a jövőbe. Többek között korunkra jellemző tárgyakat, a faluújságunk utolsó számát és a község fényképdokumentációját is tartalmazza. Frissítését a 800. évfordulón, azaz 2043-ban javasoljuk.
A harmadik emlékjel pedig, mellyel díszítjük ezt a parkot, egy pihenőpad és két fából készült szobor, amelyek szintén része tisztelgésünknek a múlt előtt.
Lekenye Község Önkormányzata e neves évforduló alkalmából ezekkel az emlékjelekkel tiszteli meg a múltat, értelmezi a jelent, és közben a jövőbe tekint. Ezt az alapelvet követi, miközben a község fejlesztésén munkálkodik ebben a világjárvánnyal, gazdasági- és energiaválsággal, szomszédos háborúval, politikai botrányokkal és a hagyományos értékrendünket megsemmisítő igyekezettel jellemezhető korunkban. Mindezek ellenére Lekenye él, Lekenye őrt áll, Lekenye szerethető” – fogalmazott.


A Lekenye 780 emlékmű Kassa megye társfinanszírozásában és a Rákóczi Szövetség támogatásával lett felállítva. A címert, és a hamarosan elhelyezésre kerülő időkapszulát Balázs Béla, Lekenye Község első díszpolgára készítette és adományozta. Az emlékművet Takács Ágnes polgármester és Beke Beáta, Kassa megyei képviselő leplezték le, majd ezt követően ünnepi beszéd hangzott el.
Beke Beáta arról szólt, hogy a realitás mulandó tárgyai mind magukban rejtik lelki-szellemi céljuk jelbeszédét és eszközeit, illetve köszönetét fejezte ki mindazoknak, „akik bármilyen módon, legyen az egy alap kiásása, egy előadás, támogatásnyújtás, egy jó tanács vagy döntés, és még sorolhatnám, amelyek bármelyikének kis helytelen mozzanata nélkül a mai utódainknak szánt képünk, tárgyunk, emlékjelünk nem jöhetett volna létre. Köszönöm!” – zárta beszédét Beke Beáta.


Az időkapszula elhelyezését követően, amelyet Lenkey Gábor alpolgármester és Igaz Csaba, a Rákóczi Szövetség Lekenyei Helyi Szervezetének elnöke helyeztek el. Az így kialakított emlékművet Nt. Lóczy Tibor áldotta meg.
A megnyitó keretében Szoborpark átadására is sor került. Gyömbér Dezső, helyi lakos hobbiból kezdett fát megmunkálni a művészekre jellemző sajátos módon, mintegy 6 – 7 évvel ezelőtt. Első, Családi körben címet viselő szobrát, 2017-ben adták át a szemközt található Családok Háza avatóünnepségén. Azóta közelebbi és távolabbi helyekre is eljutott híre. Korompán is található szobra, mint ahogy a Szentivánon megrendezésre kerülő országos amatőr fafaragók versenyén is láthatók voltak.


Az egyre inkább szaporodó baráti megrendelések mellett a környék falvaiba is megszaporodtak a meghívások, és kerültek kiállításra, átadásra szobrai, mint például Mellétén vagy 2019-ben Csoltón a Mária kertben annak a fából készült angyal szoborának megáldása, amelyet a római katolikus gyülekezetnek adományozott. A jeles évfordulóra szülőfalujában adományozott szobrokból kialakított kis park szalagátvágása az alkotó és Takács Ágnes polgármester közreműködésével valósult meg.
Ezt követően a község zászlaját vivő fiatalok vezetésével a résztvevők átvonultak a Hagyományok Háza udvarára, ahol ünnepi istentisztelet és kenyérszentelés valósult meg. Az igét Nt. Lóczy Tibor hirdette. Egyházi énekek a Kőrösi Református Énekkar előadásában hangzottak el. Ezt követően hagyományosan felvágásra és szétosztásra került a kenyér.



A délután további részében felléptek a helyi gyerekek, a Bíborka Népdalkör, Zsigrai Zoli énekes, valamint Ézsiás Péter, a Historica frontembere adott akusztikus koncertet. Mindeközben a fiatalok ügyességi versenyeket bonyolítottak le a gyerekek számára, de volt aki Lekenye címerével díszített pólót készített magának, vagy egyéb kézműves foglalkozáson vett részt.



A késő délutáni órákban a „Lekenye szeretlek” – családi történelmi vetélkedőre is sor került, amelynek keretében gyermek előadás és a lurkótombola kihúzása is megvalósult. A gyermekprogramok a kicsik legnagyobb örömére habpartival zárult.
Az esti órákban a napközben megvalósult főzőverseny és a kelt tésztából készült péktermékek versenye kiértékelésére került sor, amelyet a tombolák nyerteseinek kihúzása követett. A napot az Özörényi Betyárock előadása zárta.


