Minden évben október 26-án Franciska grófnéra emlékeznek Krasznahorkaváralján, aki az elesettek, szegények, árvák nagylelkű támogatója volt. A 120. magyar nyelvű római katolikus szentmisét hagyományosan a grófné halálának napján, október 26-án, 17 órától tartják meg idén is a krasznahorkaváraljai Andrássy-mauzóleumban.
Andrássy Franciska 1902. október 26-án hunyt el Münchenben, majd 1904-ben hamvait áthozták Krasznahorkaváraljára, a férje által létrehozott Andrássy – mauzóleumba. A régióban máig őrzik a házaspár emlékét, akik története, öröksége elválaszthatatlan a vidék múltjától és jelenétől.
Gróf Andrássy Dénesnek a polgári származású Hablawetz Franciskával kötött, rangon aluli házasságát nem nézte jó szemmel a nemesi család, apja megfosztotta az elsőszülöttnek járó jogaitól. A házaspár Bécsben és Münchenben élt, majd a gróf fivérének és édesapjának halála után megörökölte a hatalmas birtokot. Bár nem költöztek vissza erre a vidékre, vagyonukból megszámlálhatatlan intézményt, települést támogattak Rozsnyón és környékén, de Magyarország és Ausztria más vidékein is. Bőkezű adományaik iskolák, óvodák, árvaházak, kórházak, szegényházak, múzeumok építését, működését tették lehetővé. Andrássy Dénes felesége halála után is folytatta az adományozást.

Andrássy Dénes gróf kívánsága szerint minden évben gyászmisével emlékeznek meg Andrássy Franciska grófnéról. Szeretett feleségének birtokukon, Krasznahorkaváralján páratlanul szép, szecessziós stílusú kriptát építtetett. A másfél évig tartó építkezést követően, pontosan Franciska halálának második évfordulóján, 1904. október 26-án zajlott „a nagy krasznahorkai temetés”.